Centroom Polyfunkčný objekt, Piešťany

Stavba, ktorá vzbudzuje ojedinelý dojem meniacich sa detailov architektúry.

Polyfunkčný objekt Centroom Piešťany je nadviazaním na úspešne zrealizovaný projekt Aupark Piešťany. Je jeho pokračovaním, ktorý ho dotvára a spolu s ním tvorí architektonicky, funkčne aj esteticky súvislý celok.Vybudovanie Auparku v Piešťanoch prinieslo mnohé zmeny a úpravy v urbanizme mesta, vytvoril novú štruktúru dopravy, dal priestor cyklistom a vytvoril stromovú alej, ktorá priniesla mestu novú, živú tvár. Už pri realizácii Auparku bolo zámerom vytvorenie bytových jednotiek, ktoré sa nakoniec nepodarilo zrealizovať.

O rok na to však dozrel čas. Filozofia polyfunkčného objektu Centroom hovorí o tom, že kvalitné mestské centrum, ktoré zlučuje pod jednu strechu možnosti nakupovania, gastronómie, služieb a kultúry by malo byť prirodzeným spôsobom doplnené o zložku, ktorá je našou prvoradou potrebou, pričom na tejto ploche a v jej blízkosti chýba. A to je miesto na bývanie.

Centroom dokonale potvrdzuje, že moderné bývanie nielenže patrí do centra mesta, ale vedľa nákupno - zábavného centra Aupark vytvára plnohodnotné a kvalitné bývanie pre mladých aj rodiny. Tento polyfuknčý objekt je tvorený siedmymi nadzemnými podlažiami, z ktorých posledné ustupuje do vnútra objektu. Prvé dve podlažia sú vyhradené na obchodno - administratvne účely, ktoré sú podľa zámerov rôznych nájomcov variabilné. Vzhľadom na geologické pomery územia nebolo možné vybudovať parkovacie miesta v podzemí, preto sú na parkovanie vyhradené miesta v susednom objekte Auparku. Na ostatných podlažiach sa nachádzajú bytové jednotky s variabilnými pôdorysmi a veľkosťami. Jednou z charakteristických prvkov stavieb Juraja Jančinu je prepojenie interiéru s exteriérom, a tak výhodou, ktorá poteší nájomcov, je priestranná terasa alebo lodžia, ktorú má k dispozícii každý jeden byt. Horné poschodia disponujú širokými terasami alebo balkónmi s úžasným panoramatickým výhľadom na Piešťany, Váh, Sĺňavu a kopec Červená veža. Vo všetkých bytoch sa nachádza predpríprava na klimatizáciu všetkých miestností. Jednotlivé podlžia sú prepojené výťahom a objekt je prístupný z úrovne terénu bezbariérovo pre zdravotne postihnuté osoby.   

Architektonické riešenie Centroomu vychádza z funkčných a dispozičných vzťahov, celkového urbanistického riešenia územia, aj požiadaviek investora. Budova je navrhnutá ako monolitický železobetónovýskelet obdĺžnikového tvaru. Zachováva čistý a moderný ráz, ktorý dopĺňa vzhľad Auparku a zároveň dodržiava charakter mesta. Centroom svojim pootočením sa do strany akoby sa chcel jemne odlišovať od Auparku a ísť svojou cestou, avšak tieto dva komplexy spája jednota štýlu a čistého prevedenia. V prípade Centroomu prevažuje horizontálne členenie fasád. Administratívna časť je z veľkej časti zasklenná širokou presklennou fasádou, zatiaľčo fasáda obytnej časti je tvorená kombináciou okien a plných veľkoplošných obkladov z kvalitných materiálov, ktoré sú povrchovo upravené fasádnou omietkou. Objekt akoby bol vytvorený skladbou viacerých hranatých celkov, ktoré svojim poskladaním jednou na druhú vytvárajú predĺženia rôznych častí stavby. Tým vzniká na budove zaujímavá hra svetla a tieňa, ktorú dopĺňajú biele, svetlo a tmavošedé farby omietky. Budova Centroomu tak vzbudzuje ojedinelý dojem meniacich sa detailov architektúry a získava tak na zvláštnosti.           

Dnes sa už dá s istotou povedať, že budovy Aupark a Centroom nie sú len dvomi novými stavbami v Piešťanoch. Sú to dominanty, ktoré jednak zachovávajú charakter mesta a nemajú ambíciu prebiť ráz okolia, a zároveň priniesli obyvateľom novú možnosť na kvalitné bývania, spríjemnenie života a plnohodnotné trávenie voľného času.

Máte záujem o naše služby? Kontaktujte nás!

Adresa:

Vysoká 26
811 06 Bratislava
Slovak republic

Tel:

00421 (0) 2 5720 3010
00421 (0) 908 725 685

Fax:

00421 (0) 2 5720 3019

E-mail: